Dojednať poistenie nehnuteľnosti, poistenia domácnosti a poistenia za škody spôsobené tretím stranám pomáha riešiť škodové udalosti. Ale kvôli predchádzaniu vzniku škôd a minimalizácii ich rozsahu a dôsledkov je potrebné zabezpečovať pravidelné revízie systémov a zariadení.
Vzniku škodových udalostí pomáha predchádzať používanie všetkých zariadení v súlade s ich určením a s návodom na použitie. Zariadenia na kúrenie, ohrev vody, výrobu elektrickej energie a podobne navyše potrebujú pravidelné revízie.
Čo treba kontrolovať a ako často?
Revízie musí robiť na to oprávnená (certifikovaná) osoba, ktorá následne vydáva hodnoverný doklad o vykonanej revízii a stave zariadenia. Pravidelnú revíziu potrebuje:
- Každý plynový spotrebič s výkonom od 5 kW – 1 raz ročne vrátane tlakovej skúšky.
- Elektrický kotol – v závislosti od jeho výkonu je odporúčaná frekvencia 1 raz za rok.
- Komín a dymovod – minimálne 1 raz ročne. Čestné vyhlásenie, že ste si komín vyčistili sami, nie je pre poisťovňu dostačujúce! Novela zákona o ochrane pred požiarmi ukladá majiteľom domu s komínom povinnosť uskutočniť odbornú revíziu komínov aj s dymovodom napojeným na vykurovacie teleso minimálne 1 raz ročne.
- Fotovoltické články – 1 raz za 4 roky. Pre poisťovňu je dôležité aj to, aby bolo zariadenia správne nainštalované a spĺňalo legislatívne požiadavky.
- Bleskozvod – frekvencia závisí od typu budovy. Ak bol váš bleskozvod nainštalovaný pred 1. februárom 2009, vyžaduje sa jeho kontrola každých 5 rokov. V prípade budov z horľavých materiálov sa revízia bleskozvodu vyžaduje každé 2 roky.
Ak bol bleskozvod na vašej budove nainštalovaný po 1. februári 2009, v prípade rodinných a bytových domov sa vizuálna revízia vyžaduje každé 2 roky. Úplná kontrola bleskozvodov sa vyžaduje každé 4 roky.
- Rozvody a elektroinštalácie – každých 5 rokov.
- Výťahy (osobné aj nákladné) – každé 3 mesiace.
- Komín a spalinové cesty – kontrola je potrebná každé 4 mesiace, ak sú napojené na spotrebič na kvapalné alebo na tuhé palivá, raz za 6 mesiacov, ak ide o spotrebič na plyn a komín bez vložky, raz za 12 mesiacov v prípade, ak je komín s vložkou a je napojený na plynový spotrebič. Nepoužívaný komín treba skontrolovať raz za 2 roky.
Nepovinné, ale praktické
Podľa našich štatistík vznikajú škody na majetku veľmi často aj v dôsledku narušenia (prasknutia) hadičiek na prívod vody do vodovodných zariadení. Žiadny zákon síce neurčuje povinnosť pravidelne kontrolovať hadičky z práčky, umývačky riadu či sušičky, ale veľmi odporúčame majiteľom nehnuteľností, aby tak robili aspoň raz za rok.
Niekoľkominútová práca, prípade výmena starých hadičiek za nové (náklad niekoľko eur) dokážu pomôcť predchádzať nepríjemnostiam a škodovým udalostiam.
Na jar a koncom jesene odporúčame vizuálne skontrolovať aj dažďové zvody a strechu.
Kto je zodpovedný za revízie?
V prípade rodinných domov je na majiteľovi nehnuteľnosti, aby zabezpečil potrebné revízie. V bytových domoch leží táto povinnosť na pleciach správcu.
Doklady o revízii si treba dobre uschovať, ideálne aj naskenované v elektronickej podobe, aby sa dali ľahko zdokladovať v prípade škodovej udalosti.